Nowaki i Karpie, czyli odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych (zobacz też: RozsadneWesele.pl) kojarzy się najczęściej z koszmarem językowym przed każdym ślubem. Zupełnie niesłusznie, ponieważ wbrew pozorom ludzie, którzy uczyli się kiedykolwiek języka polskiego i posługują się nim, na co dzień nie powinni mieć z tym większego problemu. O ile z nazwiskami typowo polskimi zakończonymi na -ska; -ski nie mamy kłopotu, tak przed weselem zaczynamy nabierać wątpliwości, co do innych nazwisk.

Nie każdy ma tego świadomość, chociaż większość Polaków robi to poprawnie, że nazwiska zakończone spółgłoską odmienimy w przypadku mężczyzn, natomiast nie odmieniamy ich w przypadku kobiet. Przykładem może być Pani Karp i Pan Karp. O ile zaprosimy Panią Annę Karp, tak zapraszamy również Pana Michała Karpia. Podobnie z jakże popularnym nazwiskiem Nowak. Zapraszamy Panią Joannę Nowak i Pana Krzysztofa Nowaka. Ewentualnie Państwa Nowaków.

wnętrze zaproszenia ślubnego

Odmiana nazwisk wbrew pozorom nie jest trudna. Czasami należy zdać się na swoja własną intuicję, czasami zajrzeć do słownika, a gdy już ma się naprawdę ogromne wątpliwości zapytać samych bohaterów. Może mają jakieś specjalne preferencje, co do odmiany swojego nazwiska, albo wbrew zasadom języka polskiego nie chcą, aby w ogóle było odmieniane. Jednak, jeżeli nie odmieniamy nazwisk wcale, jest to wyraz dużego nietaktu w stronę gości, chyba ze sami sobie tej odmiany nie życzą.

Przewiń do góry