Przysięga małżeńska – jak się do niej przygotować?
Przysięga małżeńska dla wielu par jest zawsze sporym wyzwaniem. Bez względu na to, czy wypowiada się ją w kościele, czy w urzędzie stanu cywilnego, czy też w plenerze – mnóstwo osób bardzo przeżywa ten moment, gdyż doskonale zdaje sobie sprawę, że zmienia on ich życie na dobre. Jak najczęściej pary przysięgają sobie dozgonną miłość? Co warto wiedzieć o tradycyjnej przysiędze? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.
Jak wygląda przysięga małżeńska w Polsce?
Bez względu na to, czy ślub bierze się w kościele, czy też w urzędzie, zawsze pary muszą wzajemnie wypowiedzieć konkretne słowa przysięgi na znak zawarcia ich małżeństwa. W kościele pary przysięgają sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że się nie opuszczą aż do śmierci. Z kolei, w Urzędzie Stanu Cywilnego przysięga małżeńska opiera się na obietnicy uczynienia wszystkiego co w mocy pary, by ich małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe. Bez względu na miejsce, okoliczności oraz osoby, które biorą udział w tym wydarzeniu, to jedna z najważniejszych chwil w życiu pary, która zawsze wzbudza sporo emocji.
Niesztampowe przysięgi małżeńskie
Jak wygląda przysięga małżeńska w innych krajach? Bardzo często pary same mogą ją napisać, tak by zawierała ona ich osobiste przemyślenia i obietnice, które kierują do swojego partnera lub partnerki. W Polsce nieczęsto zdarza się, by pary zdecydowały się na napisanie własnej przysięgi małżeńskiej. Dlaczego? Mnóstwo osób obawia się, że emocjonalnie nie poradzi sobie z tak dużym wyzwaniem jak napisanie własnej przysięgi i wypowiedzenie jej ukochanej osobie przed szerokim gronem. Nie jest łatwe bowiem mówić o swoich uczuciach na forum. Tym bardziej, gdy słucha tego rodzina i przyjaciele. Nie każdy ksiądz i urzędnik zgadza się także, by pary wypowiedzieli podczas ceremonii własny tekst przysięgi. Większość jest jednak za tym, iż ślub powinien odbyć się w tradycyjny sposób i wszelkie tego typu „nowości” nie są zbyt mile widziane. Można jednak poprosić księdza lub urzędnika, by po wygłoszeniu tradycyjnej przysięgi, móc powiedzieć coś od siebie swojemu partnerowi. Dwa, trzy zdania od siebie wygłoszone w tak wyjątkowej chwili to piękny gest w stronę partnera.