Czytania na ślub – jak je wybrać?

Poza modą na swoją przysięgę małżeńską, bardzo popularny zaczyna się stawać zwyczaj odczytania przez gości zaproszonych na uroczystość zaślubin albo przez parę młodą czytania na ślubTakie angażowanie się w ceremonie zawsze popiera Kościół pozwalając nowożeńcom na wybór najbardziej przez nich lubianych oraz najpiękniejszych liturgicznych czytań. Jakiego na ogół wyboru dokonują narzeczeni? To wszystko zależy od indywidualnych preferencji. 

Przydatne wskazówki dla narzeczonych 

Po pierwsze, możemy poprosić o przeczytanie czytania (poza Ewangelią) oraz zaśpiewanie Psalmów przyjaciół albo kogoś z rodziny. Warto nieco wcześniej osobie czytającej albo też śpiewającej pokazać tekst, który wybraliśmy. Przed ślubem powinniśmy zadbać o zaznaczenie czytania w tak zwanym lekcjonarzu albo wydrukowanie tekstu, z pamięcią, iż słowa czytane w czasie liturgii zasługują na odczytanie ich z godnością, nie zaś z wielokrotnie złożonej, pogiętej kartki. Przewodniczący liturgii albo ksiądz proboszcz czy też ceremoniarz, winien zdawać sobie sprawę, iż do czytania przybędą wybrane osoby. Warto zatem ustalić z księdzem gęsty, które winny wykonywać śpiewające albo czytające osoby, żeby liturgiczna posługa była taka sama dla każdej zaangażowanej osoby. Miejscem odśpiewania psalmy, jako jednego spośród czytań, winna być jak w wypadku innego typu czytań ambona, jednakże werset aklamacji Alleluja nie stanowi już czytania, zaś śpiew ludu, dlatego nie można go wykonywać z tegoż miejsca. Jeżeli zdecydujemy się tylko na jedno czytanie, winno ono pochodzić z Nowego Testamentu. Fragmenty z NT znaleźć można w kategorii Drugie czytanie. 

Czytanie na ślub –  które z nich wybrać? 

Przyszli małżonkowie mogą dokonać wyboru co do czytania na kościelny ślub według przyjętych zasad. Pierwsze z czytań na uroczystości zaślubin, musi pochodzić ze Starego Testamentu (w czasie Wielkanocy z tak zwanej Apokalipsy), drugie zaś z Nowego Testamentu. Wybór czytania na kościelny ślub dokonuje się spośród paru czytań przeznaczonych do tego: www.zankyou.pl/p/najpiekniejsze-czytania-na-slub

Przewiń do góry